Jak se starat a pečovat o stříbrné šperky?

Stříbrné šperky jsou krásným doplňkem, který můžeme nosit nejen každý den, ale i při speciálních příležitostech. Aby však stříbrný lesk a jejich krása trvala co nejdéle, je nutné o ně pečovat správným způsobem.

stříbrné šperky péče

V tomto článku se podíváme na několik tipů a triků, jak se co nejlépe starat o stříbrné šperky, aby vypadaly co nejdéle jako nové. Péče o ně není zas tak složitá, jak si mnozí myslí.

Šperky pravidelně čistěte

Stříbro má tendenci oxidovat, což často způsobuje ztmavnutí šperků (černání stříbra). Proto je důležité čistit pravidelně stříbrné šperky. Styk stříbra s potem, parfémy nebo chlórem tuto reakci urychluje. Proti němu pomáhá rhodiování stříbra, které je v dnešní době snad standardem.

Existuje mnoho produktů na čištění stříbra (roztoky, krémy, čisticí/lešticí hadříky), které na ně můžete použít. Stříbrnou čistící pastu nebo roztok, který je speciálně vyvinut pro stříbro zakoupíte u klenotníka. Vždy postupujte podle návodu uvedeném na obale výrobku.

Další možností je vyčištění šperků v přírodním roztoku, který je možné připravit smícháním vody, soli a octu. Stačí smíchat jeden díl octa, jeden díl horké vody a jednu čajovou lžičku soli a ponořte šperk do roztoku na několik minut. Pak je otřete měkkým hadříkem a dobře opláchněte vodou.


Správně je ukládejte

Aby stříbrné šperky vydržely co nejdéle v perfektním stavu, je důležité je správně ukládat. Dejte je do šperkovnice nebo do speciální krabičky, abyste je chránili před prachem a oxidací. Můžete rovněž použít šperkový hadřík, kterým šperky chráníte před poškrábáním.

Skladování je důležitou součástí péče o stříbrné šperky, kterou byste neměli podceňovat. Šperky by neměly být vystaveny vlhkosti, přímému slunečnímu záření a teplotním extrémům. Ideálním řešením je uložit stříbrné klenoty do samostatné šperkovnice nebo krabičky, aby se minimalizovala pravděpodobnost poškrábání nebo poškození.

Při skladování je také oddělte jednotlivé kusy šperků, abyste předešli jejich poškrábání. Zapomeňte na zamotané řetízky a náramky. Můžete použít již zmiňované šperkovnice s oddělovacími přepážkami nebo je zabalte do měkké látky, jako je flanel nebo samet, aby se minimalizovala možnost poškození.


Vyhýbejte se chemickým látkám

Stříbro je citlivé na chemické látky, jako jsou například čisticí prostředky nebo obecně chemikálie. Při čištění, uklízení nebo používání chemikálií byste proto měli šperky sundat a uložit na bezpečné místo.

Pokud rádi plavete nebo chodíte do vířivek, tak si vždy raději sundejte šperky. Chlórovaná voda jim nedělá dobře a mohou brzy zčernat. K tomu je můžete snadněji ztratit.


Dávejte si pozor i na některé typy práce

Pracujete v prašném prostředí, v hlíně nebo v jinak náročném prostředí? Myslete na šperky. Stříbrné šperky se mohou snadno poškodit, když na ně bude působit prach, hlína, chemie nebo působení jiných předmětů. Raději si je sundejte, ať je zbytečně nepoškodíte. Určitě by vás mrzelo, že váš oblíbený stříbrný prsten přišel o osazené zirkony, kameny nebo perlu. Nebo je poškrábaný či jinak zničený.

Stříbro je odjakživa jedním z nejoblíbenějších kovů používaných ve šperkařství. Jeho krásu, lesk a univerzálnost si oblíbili lidé po celém světě. Zamilovali si prsteny, řetízky, náušnice i náhrdelníky

Je ale nutné o šperky správně pečovat, aby zůstaly stále jako nové. Pravidelně stříbro čistit, dávat pozor, ať se nepoškodí mechanicky, vyhýbat se styku s některými látkami... I když je stříbro levné, tak to neznamená, že nevyžaduje žádnou péči.

Vydáno: 17. 02. 2024