S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Používáním našich stránek souhlasíte s užíváním souborů cookies na vašem počítači / zařízení.

SWAROVSKI MUZEUM

Swarovski MuzeumSwarovski Kristallwelten  – pozvání do říše fantazie

Ať už jako velmi jemný krystalický prach, nebo jako majestátní solitér, ať ohnivě třpytící nebo jemně lesklý, všestrannost křišťálu je nesrovnatelná. Jeho oslnivost je stejně tak silná jako provedení jeho mystického domova: Swarovski Crystal Worlds ve Wattens v Tyrolsku v Rakousku. Byl otevřen roku 1995 k oslavě 100 let Swarovski, do té doby se dvěma přeměnami - třpytivý labyrint již oslnil více než devět milionů návštěvníků z celého světa.

Pod vedením multimediálního umělce Andréeho Hellera, který vyvinul pojetí tomuto magickému místu, se křišťálová studnice pokladů v nitru legendárního Obra neustále rozrůstá.  Po dvou rekonstrukcích, v roce 2003 a 2007, tato říše fantazie nyní nabízí na 8.500 m2 sfér z míst snů. Jen v poslední přeměně podzemí bylo proinvestováno 10 mil. eur, v tajemném labyrintu, jehož zářící zařízení lákají mezinárodní veřejnost. Stejně jako zakladatel firmy Daniel Swarovski I. důsledně sledoval své vizionářské myšlenky, Swarovski nyní pokračuje po vzoru beletrie (krásné literatury) „Umění krystalu“ pohádky z křišťálu. Daniel Swarovski I. se odvážně chopil netradičních cest a byl plný kreativity. Jako poctu nápadité všestrannosti, Swarovski spolu s multimediálním umělcem Andréem Hellerem, stejně tak avantgardním jako samotný Daniel Swarovski, vytvořili místo kouzel. Zde krystal uvolňuje celou svou energii jako umělecké dílo a zdroj inspirace.


swarovski muzeum 2Obrův poklad – umělecké vize se stávají skutečností

Nedaleko od Innsbrucku, ve Wattens, vodu chrlící Obr se zářícíma očima dohlíží nad podzemním světem Swarovski, v němž 14 Komnat Zázraků podle historických předloh drží oslnivá křišťálová umělecká díla. Obrazy, sochy a díla od renomovaných umělců jako jsou Brian Eno, Keith Haring, Salvador Dalí, Niki de Saint Phalle, John Brekke, Susanne Schmögner a Jim Whiting nás zvou na smyslnou cestu do jiskřivého labyrintu zdánlivě odstraňujícího hranice mezi snem a realitou. Vyvážené vonné kompozice od Jane Haidacher a tajemné zvuky zajišťují, aby návštěva křišťálového světa kouzel byla nezapomenutelnou událostí pro všechny smysly. Sedm set tisíc návštěvníků, převážně z Německa, Rakouska, Itálie a východní Evropy a Asie je každoročně vtáhnuto do Obrovy doby. Díky tomu „Swarovski Crystal Worlds“ patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v Rakousku.


14 Komnat Zázraků – začátek cesty pohádkovým světem Swarovski

Začátek Obrovo šumivého světa je označován jako „Vstupní hala“. Naplněny v hlubokém Yves-Klein-Blue, předměty nejslavnějších umělců a největší křišťály světa vítají návštěvníka do zvláštní říše. Spousty akustických a optických zážitků/zkušeností z mechanického divadla Jima Whitingse jsou dále v Křišťálové Kopuli, vrcholu „Crystal Worlds“. Na své cestě k další Komnatě Zázraků se návštěvník setkává s křehkým křišťálovým stromem „Tiché světlo“ od Alexandera McQueena a Torda Boontje, předávajícím jedinečné kouzlo. Pohledem na Crystaloscop od Petera Mandala, se tichý úžas mění na intenzivní zamyšlení, rozptýlené okouzlením ze zářících snových postav Susanny Schmögnerové nazvaných Křišťálové divadlo. Doprovázen Křišťálovým krasopisem Paula Seideho, překonávajícím jazykové bariéry, se návštěvník dostává k Ledovému průchodu, kde se zářící světlo vzájemně ovlivňuje s návštěvníkem. Galerií, obývající zvláštní expozice střídavě se sbírkou moderního umění, cesta poznání světem Swarovski pokračuje devátou Komnatou Zázraků Obrovo majetku. V následující skromné a tmavé místnosti „La Primadonna Assoluta“ nic neodvádí návštěvníkovu pozornost od grandiózního vzhledu uznávané sopranistky Jessye Normanové. „Poseidonova skládačka“ láká do umělého podvodního světa, ve kterém zářící křišťálové mořské bytosti promlouvají krásou oceánů. Doprovázeny jemnou hudbou, virtuální obrazy nazvané „55 milionů krystalů Briana Ena“, přechází do „sloučení s filosofií“.  Objekt Odlesky představuje hluboké spojení člověka s křišťálovou hmotou, stáčející se do Křišťálového lesa, kompozice tématicky zobrazuje oblast pnutí mezi přírodou a technologií.
swarovski muzeum 5Křišťálové jeviště Swarovski

V návaznosti na cestu Komnatami Zázraků, nadčasový Swarovski dokumentuje historii společnosti filmovými úryvky a zvláštními výstavami. To vytváří vazbu mezi záhadnými Komnatami Zázraků a Křišťálovým jevištěm, dobrodružství mezi spatřením a koupí. Tento pojetí začleňuje Swarovski Crystallized TM Store poprvé představený v „Crystal Worlds“. V současnosti je tato inovativní koncepce obchodu rovněž realizována v Londýně, New Yorku, Shanghai a od prosince 2009 ve Vídni, na Kaerntner Strasse 24.

Křišťálové jeviště, navržené dobře známými architekty a návrháři Conran & Partners, se prezentuje jako dvě propojené rotundy, dávájící prostor celému sortimentu výrobků Swarovski. Myšlenka projektu vychází ze střídání dne a noci, střídání prostoru představuje popsání jednotlivých fází krystalizace. V první rotundě bodová světla ve tvaru hvězd a kruhové světlíky vytvářejí dojem noční oblohy – prostorový dojem podtrhuje uspořádání vitrín jako hvězd. V přechodové zóně osvětlují prostor křišťálové lustry Swarovski z Crystal Palace Collection navržené Ronem Aradem, Tomem Dodonem a Tordem Boontjeem. Dominantou druhé jasně osvětlené rotundy symbolizující den je horské jezero. Jako soustředěné vlnky jsou vitríny seskupeny kolem středu místnosti, který je zdůrazňován středovým pódiem.

Křišťálové jeviště zahrnuje celý sortiment produktů Swarovski (Swarovski Silver Crystal, Swarovski Crystal Moments, Swarovski Jewelry Collection, the Couture-Jewelry z kolekce Daniela Swarovskiho, a kolekce z Atelieru Swarovski) a také specializované partnerské výrobky s prvky Swarovski, které jsou exkluzivně k dostání tady ve Wattens. Kromě velkého výběru domov dekorujících předmětů od Daniela Swarovskiho a Swarovski Crystal Living v Křišťálovém jevišti, jsou zde také vysoce precizní optická díla značky Swarovski Optik. Za účelem realizace individuálních dezignových návrhů doplňují řadu Swarovski Crystallized TM různé kreativní materiály, doplněné o informace o technikách, trendech a stylu, stejně tak i semináře. Zatímco drahé šperky a doplňky fascinují obdivovatele křišťálu, děti si mohou užít virtuální svět v Kids Bubble s herními konzolemi. A pro ty, kteří chtějí zůstat a odpočinout si od toho množství dojmů, je zde komfortní EDRA zařízení k sezení zdobené křišťály Swarovski.swarovski muzeum 7

Kavárna – požitek z alpské přírody

Prostor restaurace ve Swarovski Crystal Worlds, také navržený Conran & Partners, se prezentujev decentních odstínech a přírodních materiálech, zachycujících atmosféru okolních tyrolských hor. Žula z okolních hor, dřevo a rula převládají zařízení, které obsahuje a osvětluje vitrínu s pěti originály Picassových obrazů, zapuštěných do zdi.  Vnitřní stěny obložené dřevem jsou nenápadným pozadím pro sbírku jedinečných obrazů. A tudíž originální kresby měsíce od světově proslulých umělců jako je Roy Liechtenstein, Keith Hadiny, Kenny Scharf a David Hockney našli své místo v této kavárně. Fotografická interpretace tyrolské alpské scenérie, umělecké dílo rakouského umělce Nikolause Schletterera, podtrhuje odkaz okolní přírody. Decentní přírodní interiér dovoluje „Vodopádu“, třpytivé cloně vyrobené ze Swarovski prvků, aby se ukázala ještě atraktivněji.

Po kavárně následuje vedlejší Zero°. Malá, oválná místnost je provedena v bílých chladných tónech připomínajících ledovce. Celkový dojem je dokreslován krystalem Swarovski spočívajícím ve středu bílého křišťálového lakovaného stolu, připomínajícím malý ledovec.

Interiér Zero° je stejně dobrý jako kuchyně této restaurace. Prvotřídní cateringové služby nabízejí vynikající výběr jídel a nápojů. Na požádání Swarovski pořádá v těchto jiskřivých místech Swarovski Crystal Worlds kulinářské akce, hostiny, večeře a koktejlové párty nebo nezapomenutelné oslavy smyslů.


VIP salonek Swarovski – jiskřivé přivítání pro milovníky křišťálu

Z Křišťálového jeviště se návštěvník dostává do VIP salonku, překlenutým umělecky ztvárněným hvězdným nebem. Obklopen vzácnými sběratelskými předměty ze Swarovski Silver Crystal kolekce, kde nejstarší předměty z kolekce pocházejí z roku 1976, Swarovski Crystal Society (SCS) se zde setkává s více než 350 tisíci členy. V tomto salonku mohou členové sdílet svou vášeň pro křišťál se stejně smýšlejícími lidmi.. Prostor má 80 m2 a celý je zařízený černou barvou, ke zdůraznění ohnivě třpytivých exponátů. Elegantní kožené černé sedací soupravy vybízejí členy SCS, zatímco si vychutnávají koktejl zdarma, k získání přehledu o nejnovějších exkluzivních křišťálových výrobcích, které jsou dostupné pouze ve VIP salonku v přísně omezené edici. Filmy představující různé návrháře, produkty a události, a stejně tak i ucelený archiv Swarovski magazínů jež prezentaci zakončuje.

 

Umění v parku


Vedle Komnat Zázraků je i park kolem nich součástí kouzelného království Obra. Oblast byla navržena Andréem Hellerem a sochy a zahrada představ byla navržena renomovanými umělci jako je Bruno Gironcoli, Alois Schild, Franz West, Heidrun Brandt-Perakis a Sylvie Fleury. Mezi nejvýraznější prvky parku patří zelený labyrint ve tvaru ruky navržený Andréem Hellerem, vyzývající k prozkoumání a hře na schovávanou. Zinscenovaný zmatek je provázen záhadnou hudbou, vytvořenou „Pianem přírody“, objektem od rakouského umělce Aloise Schilda. Nápis „Ano všemu“ zdobený Swarovski krystaly navržený Sylvií Fleury ve vstupní části, je viditelný i na velkou vzdálenost parkem. Voda je základním zdrojem života zejména pro bujnou vegetaci. Na kopci divoký proud pramení ze středu parku, symbolizující pramen řeky Inn. Horské rostliny rostou na obou březích proudu. Tam, kde postupně stéká pryč, proutkař od britského umělce Barryho Flanagana hledá ztracenou vodu. Tesáním do kamene Heidrun Brandt-Perakis vytvořil další působivé spojení mezi přírodou a výtvorem člověka. Podle vzoru z historie vzniku společnosti Swarovski tyrolský umělec Martin Gostnere vytvořil bronzovou sochu „Kairos“, nazvanou podle řeckého boha příhodného času. Odlitek skříně v původní velikosti, pocházející z dob vrcholného rozvoje průmyslu, spočívá na bronzové desce a symbolizuje tajemné okamžiky, které přiměly Daniela Swarovski I. k založení jeho nyní tak světově proslulé společnosti.

Park Swarovski také nabízí spoustu volného prostoru pro děti jako pro opravdové hrdiny z nějakého snového světa. Okamžitě jsou uchváceni hřištěm navrženým německou umělkyní Monikou Gilsing. Venkovní přístavba kavárny dokonce nese pečeť tvůrčích potomků  která pravidelně uskutečňuje nápady v Kristalline Wekstätte (krystalický seminář). Spolu s mladými účastníky semináře tyrolský mediální umělec Peter Sandbichler vytvořil jiskřivý nápis „bambini“ vymezující nádvoří kavárny.

 

Obrův život – Swarovski Crystal Worlds jako místo události

swarovski muzeum 4

Záhadný svět Obra není jen místem uměleckých inscenací s krystaly – také podporuje festivaly, koncerty, zvláštní výstavy a soukromé události s určitým kouzlem. Od roku 1995 se Swarovski velmi úspěšně představil na festivalu „Hudba v Obrovi“, koncertní sérii špičkových sólistů a souborů z celého světa. Art-dinner-concert představuje, kromě hudebního zážitku, exkluzivní prohlídku po Komnaty Zázraků a tříchodové menu v unikátním prostředí Swarovski Crystal Worlds.

Galerie nabízí zvláštní výstavy v pravidelných intervalech, ve kterých jsou uváděna jak díla tradičních umělců tak i avantgardních. V roce 2008 uchvátila návštěvníky interaktivní výstava „Hraní si se slovy“ od německého autora, editora a literární osobnosti Hanse Magnáše Enzensbergera. Další zajímavostí programu je výstava pohyblivých obrazů zvaná „Sankalpa“ od Shekhara Kapura a Davida Adjaye, založená na základě krátkého filmu „Průchod“ který byl k vidění od června 2009 do prosince 2010. Od listopadu 2010 se všechny oči zaměřily na duo Modrý nos. Satirický, křišťálový zázrak uměleckých děl, přímo z Ruska, v nebývalém formátu, návštěvníka držel v úžasu. V jedinečné spolupráci mezi Modrými nosy, Swarovski a Galerií Knoll, výstava FAMOS představuje nejznámější světové architektonické památky.

Clubbing patří mezi nejnovější události Obra. Přímo před šumivou kulisou Swarovski  Crystal Worlds DJ’s a MC’s poutají pozornost tanečního parketu až do časných ranních hodin. Techno-, House-, Drum’n’Bass- and Funk&Soul- rytmy zaručují protančené noci a jedinečnou party atmosféru. Avšak interiér Obra také podporuje soukromé události jako jsou svatby a firemní akce s exkluzivním prostředím. Vstupní stan a Park, Vstupní hala, Křišťálová kopule, Krychle, Kavárna, Zero°, VIP salonek a Křišťálové jeviště jsou k dispozici pro společenské akce na oslavu všech smyslů. 590 fazet křišťálové kopule například, takto umocňuje sváteční atmosféru. Nejnovější moderní jevištní technologie Krychle okamžitě promění místo z třpytící se modré na žhavou párty v ohnivých barvách.

 

swarovski muzeum 6

Každý je umělcem křišťálu Swarovski – kreativní místo pro mladé i staré

Ale Obr nezůstává jen v denním světle. V „Kristalline Wekstätte“ pro děti od čtyř do šestnácti let, mladí umělci mohou uskutečnit jejich sny. V závislosti na zkušenostech a potřebách rozdílných věkových skupin, poznávací výlety královstvím Obra, pohádkové vyprávění a seminář projektů jsou organizovány společně s renomovanými umělci a osobnostmi z literatury, jako je např. Peter Sandbichler, Christoph W. Bauer, Irene Hohenbüchler nebo Gabriele Sturm. V dětském ateliéru navrženém německou dezignovou společností 3deluxe, děti a dospívající tvoří rafinované předměty a zvučná díla inspirovaná příslušnými sezónními motivy, které jsou potom představovány veřejnosti.  Zatímco nejmladší jsou nadšeni neomezeným tvořením s krystaly, dospělí se učí různé techniky krystalického provedení pod odbornou výukou domu Swarovski na Swarovski Crystallized TM seminářích. Získané poznatky slouží jako základ pro navrhování šperků, bytových doplňků, módních doplňků, sledováním jednotlivých konceptů a nápadů.

 

14 Komnat Zázraků – začátek cesty pohádkovým světem

Obrovo království Swarovski ukrývá množství pokladů ve 14 komnatách zázraků. Vstupní hala, Mechanické divadlo Jima Whitingse, Křišťálová kopule, Crystalloscope, Křišťálové divadlo od Susanne Schmögnerové, Crystal Calligrahpy, interaktivní ledová pasáž, prostor pro krátkodobé výstavy, Komnata Zázraků Obřích věcí, vlastní království Jessye Normanové, Poseidonova skládačka, 55 milionů křišťálů od Briana Ena, křišťálové zařízení Odlesků a Křišťálový les, to vše patří k dobrodružným místům. Další výstavní prostory Nestárnoucího Swarovski vedou do Křišťálového jeviště, etapě určené k „obhlédnutí a koupi“.

 

Vstupní hala – okouzlení z kontrastů

Příchodem do vnitřku Obra jsou návštěvníci obklopeni magií Yves-Klein-Blue. Centenar, mající více než 330 tisíci karátů s průměrem asi 40 cm je největší broušený křišťál na světě,  spočívající uprostřed prostoru obklopený uměleckými předměty od Keith Haring, Niki de Saint Phalle, Johna Brekkeho, Salvadora Dalího a Andyho Warhola. Jeho unikátní světelný efekt je takový díky stovce ručně broušených fazet symbolizujících sto let starou historii společnosti Swarovski. Vedle křišťálu Centenar je nejmenší zářivý křišťál o průměru pouze 0,8 mm se 17 fazetami. 11 metrů vysoká a 42 metrů dlouhá křišťálová zeď je páteřní oporou celé výstavy a vede do hlubin Crystal Worlds.

 

Mechanické divadlo Jima Whitingse – tajemný a magický pohyb

Touha po změně, vášeň a erotické sny motivují lidi – a mechanicky řízený světa Jima Whitingse. Lidská touha a její naplnění je reprezentována jemnou Jdoucí ženou od Adonise a Whitingse, která je ústředním motivem pochodující, poskakující instalace od britského umělce, jež může být rovněž interpretována jako surrealistická módní přehlídka podivných stvoření. Nehybné předměty náhle ožívají. Oděvy se zdají být více duchovní záležitostí než jen látkovým pokrytím a návštěvníci jsou uchvacováni předměty, které se zdají být tančícími a létajícími. Zařízení je vynikajícím příkladem technologické univerzálnosti Swarovski:  každá samostatná postava byla precizně zhotovena v technickém oddělení společnosti.

 

Křišťálová kopule – odraz přírody

Ústředním bodem Crystal Worlds je Křišťálová kopule Swarovski. Dle konstrukčních geodetických a astronomických principů Buckmistera Fullera, na  590 zrcátek vytváří akustický a optický kaleidoskop. Zvuky a světlo se lomí o fazetové zdi a vzbuzují v návštěvníkovi pocit že se ocitl uvnitř křišťálu.

 

swarovski muzeum 8Tiché světlo – zářící zimní sny

Do ocelových větví vysokých přes celou výšku místnosti módní návrhář Alexander McQueen a návrhář osvětlení Tord Boontje zasadili tisíce Swarovski krystalů. Oba ikoničtí návrháři, kteří také spolupracovali na mnoha uznávaných projektech Nadji Swarovski-Adamsové, vytvořili křehké, pohádkové umělecké dílo rafinovaně připomínající krásu zimy, působící na smysly pozorovatele.

 

Crystaloscope Swarovski – místo harmonie

Nalézá se v komnatě ve které má návštěvník odpočívat, opřít se a užít si harmonizující efekt měňavých křišťálů v kopuli. André Heller společně s jiným světově proslulým odborníkem Peterem Mandelem navrhli největší kaleidoskop na světě. Kaleidoskop sám sebe odráží v rozšiřujícím se krystalu o 444 fazetách, které se při pohybu odrážejí od kaleidoskopu. Geometrie krystalu vyplývá z odvěkých holografických systémů zakotvených v celé přírodě.

 

Křišťálové divadlo Susanny Schmörgnerové – křišťálový pohádkový svět

Americký sklář Paul Seide vytvořil jazyk, srozumitelný všem, pomocí modro-zeleného krystalického krasopisu. Zrealizoval své přání překonat všechny jazykové bariéry univerzálním jazykem. Na stěně, šikmo napříč textem,  vypsal Baudelairovo slavnou báseň „Víno milenců“. Byl to André Heller koho napadlo vybrat tento text líčící poezii krystalu Swarovski a dokladující zkoumání této hmoty. Jeho představa provedení umožňuje ucelený umělecký výklad krystalu.

 

Ledová pasáž – vyjížďka za znovunalezením zanechaných stop

Cesta do Ledové Pasáže vede křišťálovou sfingou navrženou Hubertem Aratymem, vyrobenou ručně dle starých technik francouzských Gobelínů. Návštěvník podvědomě jde kupředu svou cestou Ledovou pasáží Olivera Irschitzeho, která mění svůj vzhled s každým pohybem: s každým krokem se v zemi objevují křišťály, určující kudy jít. Čím více lidí podnikne toto dobrodružství, tím více se plocha osvětlí. Na konci pasáže na návštěvníka čeká impozantní „Rorschach Stele“ od Huberta Steinlechnera, která díky zvláštním ryteckým technikám vytváří unikátní 3D efekt.  V tom nejpravějším slova smyslu velkého psychoanalytika, jehož jméno nese, znemožňuje návštěvníkům svobodné sdružování. Ihned na to, renomovaný německý autor a editor Hans Magnus Enzensberger uvádí lehce ironickou scénu „Augentrost“, zobrazující úryvky z německé ústavy.

 

Galerie – mistrné působení

Od samého začátku Swarovski měl vždy blízký vztah k umění, což dokládá rozsáhlá sbírka děl od renomovaných umělců z posledních dvou staletí. Malby, fotografie, kresby, tisky od Gustava Klemta, Marca Chagalla, Joana Miróa, Petera Kotleta, Kurta Kocherscheidta, Helmuta Newtona a spousty dalších umělců, vyjadřují představy o vývoji výtvarného umění v Evropě. Aby mohla tvůrčí umělecká scéna dostat více prostoru, Crystal Worlds zajišťuje hodně místa pro krátkodobé výstavy. Ať už je to tvorba současných umělců, nebo stávající avantgardy: Galerie pravidelně vystavuje pozoruhodné zvláštní expozice, jako interaktivní představení „Hraní se slovy“ od Hanse Magnáše Enzensbergera z roku 2008, vyvolávající radost ze slovní přeměny a potěšení z hry se slovy. Od června 2009 do prosince 2010 Swarovski Crystal Worlds představila prvotřídní a moderní avantgardní umění v instalaci pohyblivých obrázků „Sankalpa“ od světoznámého režiséra Shekhara Kapura a architekta Davida Adjyaje. Od listopadu 2010 byla veškeré pozornost zaměřena na duo Modré nosy. Satirická, křišťálová zázračná umělecká díla, přímo z Ruska, v nevídané podobě, návštěvníky okouzlila. V jedinečné spolupráci mezi Modrými nosy, Swarovski a Knoll Galerií, výstava FAMOS interpretuje světově nejznámější architektonické památky.

 

Obří věci – inspirace pro povídky

Co Obr potřebuje na své cestě kolem světa? Své rukavice, hůl, akordeon a prsten, které jsou pro něho již připraveny v deváté Komnatě zázraků. Nejen že umělecké předměty z této komnaty zázraků  jsou pastvou pro fantazii mladých i starých, ve skutečnosti vycházejí z osobního dětského snu Andéeho Hellera, který si představoval park Schönbrunnského paláce jako Obří království, které se probudilo k nočnímu životu. Multimediální umělec vybavuje Obra na cestu předměty, které připomínají historické artefakty z Komnaty zázraků v Ambra Kastle poblíž Innsbrucku – zdroj Hellerovy inspirace.   Prsten a rukavice jsou zdobeny stovkou Swarovski křišťálů. Rudi Hirt vytvořila umělecky vyřezávanou hůl. Vídeňská skupina „Extreme-Schrammeln“ ve spolupráci s Rolandem Neuwirthem složila hudbu, která zní ve chvíli kdy je akordeon rozložený jako motýl.

 

La Primadonna Assoluta – dva solitéry v souladu

V půvabu Křišťálové kopule Swarovski, známá sopranistka Jessye Normanová oslavila velkolepé představení. André Heller zachytil poslední árii „Belindina ruka“ z opery „Dido a Aeneas“ od Henryho Purcella ve filmu a nyní je promítán ve zvláštní místnosti, minimalisticky zařízené, která byla vytvořena speciálně pro nezapomenutelnou operní pěvkyni. Aby byl zajištěn skutečný hudební prožitek, komnata je vybavena pouze průhlednými šikmými pilíři, plasmovou televizí a velmi dobrým audio systémem. Místnost je tmavá, osvětlovaná pouze září samotné pěvkyně, takže nic nedovoluje, aby byla odpoutána pozornost od jejího hlasu a grandiózního vzhledu. Zvěčnění lidského bytí v umění nachází svůj ekvivalent v přírodě, v křišťálové skále z Madagaskaru, která odhaluje svou sílu k nohám skvělé pěvkyně.

 

Poseidonovy puzzle – kouzlo mořských hlubin

Stoupáním znovu k povrchu z operního světa, se návštěvník ubírá pěšinkou do království Poseidona, Vládce moří. S každým krokem se návštěvník dostává hlouběji do barevného světa, který je obýván třpytivými mořskými tvory. Zkreslené zvuky a lomené světlo vytváří perfektní iluzi tajemného podmořského světa Swarovski tolik vzdáleného rutinnímu životu.

 

Křišťálový les Swarovski  - syntéza přírody a technologie

Oheň, voda a křišťál: cesta skrze křišťálový les Swarovski od Fabrizia Plessi se stává setkáním se základními elementy. Každý strom má umělé jádro ve formě video instalace. Technologie spočívá vložená v přírodě. Zrak návštěvníka je magicky přitahován do scény neustálým blikáním, jiskřením a oscilací, která se rozvíjí za křehkou studnou. Je to nová interpretace živosti. Žhavě blikající instalace pak osvětluje konec křišťálového lesa; Siphonophora „Leviathan“ od Thomase Feuersteina se sestává z více než tisíce křišťálů Swarovski. Stejně jako člověk nedokáže žít bez komunity, a stejně tak jako křišťál rozvíjí svoji magii v souhře s dalšími křišťály, Syphonophor vystupuje také jako objekt sestávající z množství individuálních bytostí. Jen společně dokážou rozvíjet jejich sílu fascinace.

 

Nadčasový Swarovski – tradice má mnoho tváří

Úspěšný příběh Swarovski je, nadevše hlavně o lidech s dostatečnou kreativitou a odvahou přetvářet visionářské nápady ve skutečnost. Tento individuální výstavní prostor, který zároveň utváří začátek přeměny na křišťálovou scénu, je tedy věnován členům rodiny Swarovski a známým osobnostem, které jsou se společností spjaty. Malá scéna prezentuje v dočasných výstavách šperky hvězd jako Mdonna nebo Maria Callas. Dvanáct filmových sekvencí a výstavy šperků, artefaktů a každodenních předmětů slouží k ilustraci obsažné a fascinující image značky Swarovski, která je dokončena v sousední místnosti u Křišťálové Scény. Největší sortiment produktů Swarovski na světě vtáhne návštěvníka do světa, ve kterém uzříte a koupíte, do světa, kde se křišťálové sny stávají skutečností.

 

Křišťálová Scéna – mnoho-fazetové spojení „Pohleď a kup“

Proslulí architekti a designéři Conran&Partners vytvořili s Křišťálovou Scénou dobrodružnou krajinu sjednocující možnost uzření a koupě, jemný přechod od temna Komnaty Zázraků do zářivého světa, ve kterém se křišťál nachází v dosahu každého. Unikátně zařízen, maloobchod Swarovski oslavuje pestrou nabídku produktů společnosti, včetně SWAROVSKI CRYSTALLIZEDTM – nový koncept obchodu, mající právě premiéru ve světě křišťálu. Návštěvníci vycházející z Komnaty Zázraků a vracejíce se na denní světlo procházejí několika propojenými rotundami, které jim dávají možnost obdivovat a zakoupit předměty z největší nabídky křišťálu Swarovski. Nebyl to jen tento přechod noci v den, který inspiroval Conran & Partners pro tuto unikátní kompozici, ale byl to také koloběh života křišťálu. V první rotundě vytváří bodové osvětlení a kulaté světelné kopule iluzi noční oblohy. Hvězdný motiv je znovuobjeven v aranžmá výkladních skříní, ve kterých produkty Swarovski znásobují oslnivost noční oblohy. Den pomalu přichází ve světle extravagantních svícnů sbírky Křišťálový Palác Swarovski, vytvořené známými designéry jako Ron Arad, Tom Dixon a Tord Boontje. Křišťálový vesmír koupající se v zářivém světle obklopuje návštěvníka v druhé rotundě, které vládnou jemné barvy rakouské scenerie. Středová image druhé místnosti je skvostné horské jezero. Stejně jako soustředěné vlny, jsou i tady výkladní skříně uskupeny ve středu místnosti, podtrhnuté středovou scénou. Zde jsou v bodových světlech pevně umístěny nejnovější produkty a módní doplňky Swarovski. Tyto dvě scény jsou spolu propojeny třpytivým světlem, které symbolizuje vodní tok.

 

Neomezená fantazie: obchod SWAROVSKI CRYSTALLIZEDTM

Umělci a designéři všech módních odvětví, interiérových dekorací a šperků byli vždy inspirováni přesností řezu křišťálových prvků SWAROVSKI ELEMENTS. Začleněn do nákupní krajiny Křišťálových Světů, nabízí první obchod SWAROVSKI CRYSTALLIZEDTM rozsáhlý sortiment navrhovaných kusů šperků a prvků SWAROVSKI ELEMENTS. Volné křišťály a konfekční šperky dovolují milovníkům křišťálu vyjádřit jejich osobnost a jejich individuální styl. Mezitím obchody SWAROVSKI CRYSTALLIZEDTM otevřeli svoje dveře také v Londýně, Šanghaji a New Yorku. Od konce prosince 2009 můžete navštívit obchod SWAROVSKI CRYSTALLIZEDTM také ve Swarovski Wien, ve Vídni v ulici Kaertner Str. 24.

 

Křišťálová radost v experimentování: Kreativní dílny

Aby bylo možné fanouškům křišťálu odtajnit celé spektrum využití SWAROVSKI ELEMENTS, nabízí Swarovski kreativní kurzy. Účastníci se v kurzu seznámí s taji nespočetných možností křišťálového designu. Swarovski-experti pak ukazují mnohé techniky šperkařského designu a asistují s výrobou a designem moderních náramků, náhrdelníků a dalších dekorativních prvků. Aby byl zajištěn úspěch, mohou si účastníci kurzu zvolit z několika úrovní obtížnosti – v závislosti na předchozích zkušenostech a dovednostech.

 

Vlajkový obchod Swarovski pro celou rodinu

Křišťálová scéna může být navštívena nezávisle na Komnatě Zázraků, bez poplatku. Příslušné vstupenky je možné získat od pokladních ve vstupní oblasti Křišťálových Světů. Mimoto nabízí začleněný obchod SWAROVSKI CRYSTALLIZEDTM v jeho nákupní krajině rozsáhlý výběr produktů z celého sortimentu Swarovski, jako jsou například známé Miniatury Stříbrného Křišťálu Swarovski, jejichž úplně první kus, tzv. „Urmaus“/Pramyš/ (úplně první figurka Swarovski), započal novou značku v roce 1976 a dodnes uchvacuje oko i srdce sběratelů. Zatímco kolekce šperků Swarovski okouzlí svými cennými výtvory, Křišťálové Momenty Swarovski doplňují řadu produktů s citově designovanými figurkami, jež jsou charakteristické kombinací kovu a křišťálu. Ti, kdo hledají exklusivní design od unikátních umělců, budou fascinováni luxusní Kolekcí Daniel Swarovski, nebo Kolekcí Atelier Swarovski. Sofistikované produkty, které byly vytvořeny kreativní spoluprací se SWAROVSKI ELEMENTS: Branding Partneři Swarovski a Kolekce Swarovski Kristallwelten doplňují rozmanitý sortiment. Plný úžasu, se může návštěvník ponořit do mnoho fazetového světa křišťálu a má možnost si zakoupit oblíbené kusy. Jak dokazuje rozsah technických produktů, brilantnost Swarovski zdaleka přesahuje čistě dekorativní svět. Špičkově přesné optické přístroje jako teleskopy a dalekohledy dosahují velké oblíbenosti nejen u lovců, pozorovatelů ptactva a milovníků přírody. K tomu ještě Křišťálová Scéna nabízí řadu domácích doplňků, jako jsou váhy, sochy, svícny Daniel Swarovski a Kolekce Swarovski Crystal Living. I ti z nejmladších najdou svoje útočiště ve třpytivém obchodním světě: v Dětské Bublině se mohou mladí návštěvníci zanořit do dobrodružství s hracími konzolami. A pro ty, jež si chtějí trochu odpočinout od množství dojmů, jsou po celé obchodní oblasti k dispozici pohodlná EDRA sedací aranžmá.

 

Oslavy pro smysly – kulturní představení a akce ve Křišťálových Světech Swarovski

Křišťálové Světy Swarovski jsou více než jen místo fascinující svými uměleckými poklady, komnatami a architekturou. Po celý rok se zde pořádají neobyčejné akce, naplňující podzemní Komnaty Zázraků životem. Speciální výstavy výjimečných národních i mezinárodních umělců jako je tříletý cyklus výstav „Temporary Enchantment“ /Dočasné Okouzlení/ od Heralda Szeemanna, scéna „Toying with words“/Hra se slovy/ od Hanse Magna Enzensbergera, pohyblivé obrazy „Sanklapa“ od Shkhara Kapura a Davida Adjaye a výstava skupiny Blue Noses FAMOS, patří k programu stejně jako koncerty světově proslulých sólistů a ansámblů, nebo jako čtení a dílna Kristalline Werkstätte pro děti. Dvakrát do roka garantují dobře známí DJ’s zábavnou atmosféru při klubové zábavě v Obrovi Swarovski. Aby bylo možné přetvořit soukromé akce na třpytivé senzace, různé místnosti Křišťálových Světů Swarovski jsou kdykoliv k dispozici.

 

Hudba v Obrovi

V Křišťálových Světech se spojuje množství uměleckých disciplín do „Syntézy umění“, tak, aby se dotkly všech smyslů. Obzvláště oblíbená akce je pak kromě zvláštních výstav série koncertů „ Hudba v Obrovi“. Kvůli narůstajícímu počtu návštěvníků se Swarovski rozhodl v roce 2004 zkombinovat individuální akce v Entrance Hall to festivalu ve větším rámci. Od té doby jsou v intimní atmosféře Swarovski Entrance Hall, nebo v koncertním sále Swarovski, pořádány hudební večery známých sólistů a ansámblů. Mezi nejoblíbenější doposud patří představení od Alban Berg Quartett, the Hilliard Ensemble, Alfred Brendel, Pierre Laurent Aimard, nebo od laureáta Nobelovy ceny Imre Kertesze. Návštěvníci světa Swarovski měli také možnost spojit potěšení z poslechu, umělecký zážitek a kuchařské skvosty. Balíček „umění-večeře-koncert“ zval účastníky na speciální procházku skrze Swarovski Komnaty Zázraků, kde si užívali tříchodové menu. Tento mnoha aspektový večer pak zakončoval koncert ze série „Hudba v Obrovi“

 

Čas na párty: klubová zábava v Obrovi a soukromé akce

Několikrát do roka promění Obr noc v den. Podzemním světem Swarovski se potom nerozléhá ozvěna jemné harmonie, ale naopak strhující beat známých DJ‘s a MC‘s. Série klubových zábavných akcí udělala Křišťálové Světy Swarovski jednou z top párty-lokací. Jiskřivý horizont a vzrušující rytmy zaručují maximální taneční zážitek. Fascinující prostory Křišťálových Světů Swarovski také nabízejí mimořádné prostředí pro soukromé a firemní veselí. Díky nejmodernějším technologiím a excelentnímu servisu, mohou být např. Park a Entrance Marquée, Entrance Hall, Crystal Dome, Cube, CAFÉ-terra, Zero° a VIP-Lounge, kdykoliv proměněny pro tyto noční akce, které zanechají v hostech velký dojem ještě dlouho poté.

 

KŘIŠŤÁLOVÉ SVĚTY SWAROVSKI: KALEIDOSKOP UMĚNÍ

André Heller vytvořil Křišťálovými Světy Swarovski ve Wattensu v Tyrolách opravdu mysteriózní místo zázraků a „syntézu umění“ jedinečné intenzity. Uznávaní umělci z celého světa se inspirovali silou křišťálu.

Interakce velkých umělců

Známí umělci z celého světa se v jejich představivosti již inspirovali velkolepostí křišťálu. Proto také vítá návštěvníky Nana s vysoko zdviženým  křišťálem od Niki de Saint Phalle před tmavě modrým pozadím od Entrance Hall. Americký grafický umělec Keith Haring vytvořil křišťálové místo pro tyto prostory. „Písky času“ Salvadora Dalího se třpití svojí jasností stovek křišťálů, stejně jako milostné básně Johna Brekkeho. Andy Warhol pak pojal téma křišťálů v jeho obraze „Klenoty“. Tord Boontje a Alexander McQueen nás okouzlují jejich třpytivým stromem nazvaným Tiché Světlo, Peter Mandel jeho Křišťáloskopem který se rozvíjí v harmonizujícím efektu. Křišťálové divadlo od Susanne Schmögner nás vláká do snového, pohádkového světa, který vytváří tolik hádanek jako modro-zelená křišťálová kaligrafie od umělce skla Paula Seide. Mezitím stráží sfinga Huberta Aratyma vstup do ledového průchodu, který byl přetvořen od Kraftwerk Libiny Technologies a designéra Olivera Irschitze. Sousední galerie pak skýtá prostory pro speciální výstavy národních a mezinárodních umělců. Střídajíce se s avantgardními díly tyto výstavní prostory ukrývají současná umělecká díla sbírek Swarovski. Sbírky zahrnují umělecká díla od autorů jako Mark Chagall, gustav Klimt, Kurt Kocherscheidt, Xenia Hausner, Peter Kogler, Joan Miró, Helmut Newton, Pablo Picasso, Peter Pongratz, Edward Streichen, Edgar Tezak a Max Weiler. La Primadona Assoluta formuje začínající bod díla od společnosti checpointmedia, která redesignovala všechno ve všech pěti Komnatách Zázraků. Ty zahrnují kromě Komnat pro divu: Poseidonovu Záhadu, Reflexe a Nadčasový Swarovski. Poslední Komnata Zázraků ukrývá Křišťálový Les od Fabrizia Plessi, soustavu umělých a přírodních prvků. Jiskřivým protějškem oproti spíše holé instalaci je pak siphonophora od Thomase Feuersteina. Návrh prostor obchodu a restaurace vytvořili známí světoví architekti a návrhářské společnost Conran & Partners. Křišťálová Dílna, studio Křišťálových Světů pro děti, je příkladem bohatých nápadů návrhářské skupiny 3deluxe. Za kreativní realizaci celkového projektu je pak zodpovědná vídeňská společnost Artevent, pod vedením manažera Roberta Hoffenera, a projektového manažera Christiana Bauera.

 

D. SWAROVSKI SLUŽBY TURISTŮM S.R.O

ZDROJ NÁPADŮ PRO INOVATIVNÍ MARKETINGOVÉ KONCEPTY

Ať už je to umělecký zdroj inspirace, komunikativní platforma nebo klíč do světa fantazie: d.swarovski služby turistům s.r.o. úspěšně spojuje komunikační strategie, turismus, obchod a kulturu. Křišťál je neustále vkládán do nového kontextu a tím podporuje úspěchy značky Swarovski. Projekt ve Vídni realizuje právě d.swarovski služby turistům s.r.o. S inovativními koncepty komunikace, tato plně vlastněná dceřiná společnost D. Swarovski & Co. rozhodně přispěla k vystavění image a úspěšnému marketingu značky Swarovski. Okolo 250 zaměstnanců pod vedením výkonného ředitele Andrease Brauna, se denně věnuje vývoji strategií, které nám umožňují zažít křišťál ve všech jeho podobách a dělají ho žádoucím a hmotným pro každého. Představivost a odvaha dovedly společnost d.swarovski služby turistům s.r.o. na přední místa v turisticky orientovaném marketingu.

 

Swarovski Kristallwelten a Swarovski Innsbruck: úspěšný koncept

D.swarovski služby turistům s.r.o. již operuje s dvěma turistickými atrakcemi, Swarovski Křišťálové Světy ve Wattensu a Swarovski Innsbruck, které jsou známé daleko za hranice Rakouska. Oba koncepty spojují aspekty údivu a nakupování. Díky úspěšné kombinaci zábavy a kultury Křišťálové Světy Swarovski postoupili až do středu animované komunikace.

Jako výjimečné dějiště akcí, koncertů, kulturních happeningů, jako fórum pro současnou kulturu, jiskřivá obchodní krajina, a mystický fantastický svět, se vyvinulo v unikátní atrakci, která s více než 10 milióny návštěvníků patří mezi největší v Rakousku. Kromě toho všestrannost produktů Swarovski, Swarovski Innsbruck nabízí pohádkový zážitek. Po mnoho let přitahoval Swarovski Innsbruck třpytivou pozornost ke starému městu v Insbrucku, okolo Goldenes Dachl/ Zlatá střecha/. Počátkem Srpna 2011 bude Swarowski Innsbruck zářit ještě jasněji díky rozsáhlé inovaci započaté v lednu 2011, která pozmění Swarovski Innsbruck na ještě rozmanitější křišťálový zážitek. V době této renovace se Swarovski Innsbruck přesune do prostor nedávno přepracované Turistické Kanceláře (Innsbruck Information) na Burggraben 3.

 

Swarovski Wien: pokračování úspěšného konceptu

Od prosince 2009 má inovativní kombinace prodejní oblasti a uměleckého ztvárnění také svojí architektonickou interpretaci v hlavním městě Vídni, v ulici Kaertner Str. 24. Podle návrhů tyrolských architektů Hanno Schlögla a Daniela Süsse, stejně jako uměleckého vedení Andrého Hellera, vzniká již třetí neomylná lokace, vyzývající k údivu a nákupu, k výměně myšlenek a ke snění.

 

Obecné informace - stručná historie Swarovski

V roce 1895 se Daniel Swarovski I, český vynálezce a vizionář, přestěhoval do vesnice Wattnes v Tyrolách, Rakousku, i s jeho nově vynalezeným přístrojem na řezání a leštění křišťálových šperkových kamenů. Od tohoto revolučního počátku, který změnil módní svět, vzrostl Swarovski na vedoucího světového výrobce precizně řezaného křišťálu pro módu, šperky a nedávno i osvětlení, architekturu a interiéry. Dnes je skupina Swarovski, stále vlastněna a vedena rodinnými příslušníky 4. a 5. generace, má celosvětový dosah s 24,800 zaměstnanci, přítomností ve 120i zemích a v roce 2009 obratem 2.25 miliard Eur. Swarovski sjednocuje dva velké podniky, jeden produkuje a prodává volné prvky pro průmysl a ten druhý vytváří módní produkty nejlepšího designu. Křišťály Swarovski se staly podstatným prvkem mezinárodního designu. Od roku 1965 společnost také zásobovala nejlepší šperkařský průmysl svými precizně řezanými originálními i vytvořenými drahokamy. S poukazem na kreativitu, která leží v srdci společnosti, se prodávají doplňky, šperky a domácí dekorativní předměty vlastní značky Swarovski na celém světě ve více než 1800 maloobchodech. Spolek Křišťálu Swarovski má skoro 350,000 členů po celém světě, nadšených sběratelů oslavovaných křišťálových figurek. Ve Wattensu, ve Swarovski Kristallwelten, bylo v roce 1995 otevřeno multimediální křišťálové museum jako oslava Swarovského vesmíru inovace a inspirace. Skupina Swarovski také začleňuje Triolit®, vyrábějící nástroje k drcení, Swareflex, pro bezpečnostní silniční reflektory a Swarovski Optik, vyrábějící precizní optické instrumenty.

 

"Firma Swarovski vyrábí vlastní šperky označené ochrannou známkou SWAROVSKI s logem labutě, které se prodávají výhradně ve značkových prodejnách Swarovski. Více informací lze získat na www.swarovski.com. Dále společnost Swarovski vyrábí také jednotlivé komponenty - volné krystaly, pro další zpracování do šperků nezávislých výrobců. Tyto jednotlivé krystaly jsou prodávány pod ochrannou známkou Swarovski Elements. Nezávislí výrobci pouze nakupují tyto komponenty od firmy Swarovski a nejsou v žádném případě oprávněni užívat pro označení svých šperků ochrannou známku Swarovski."


Vytvořeno systémem www.webareal.cz

NDFjY